Çelik Konstrüksiyon Yapı

Hizmet Bilgileri

  • Hizmet Kodu: HZ0010
  • Tarih: 9.4.2018
  • Gösterim: 170

Kategoriler

Çelik Konstrüksiyon Yapı Hizmetleri

Daha uygun ve daha sağlam bir iş için, aynı zamanda daha hızlı bir sonuç için çelik konstrüksiyon yapı işleri ve hizmetlerini vermekteyiz..


Çelik Konstrüksiyon Yapı

Çelik Konstrüksiyon yapı, bütün taşıyıcı sistemlerin çelikten üretilmesinin sağlandığı, bilhassa deprem tehlikesi olan coğrafi bölgelerde güvenli olması ile tercih edilen yapı çeşidi olarak bilinmektedir. Genellikle fabrika binaları, hangarlar, spor tesisleri, depo ve atölyelerin yapımında Çelik Konstrüksiyonlu yapılar tercih edilmektedir. Kentleşmenin giderek yaygınlaştığı ülkemizde, yerleşim yerlerinin deprem bölgeleri üzerinde olduğu düşünüldüğünde Çelik Konstrüksiyonlu yapıların bu hususta doğru yapı nitelikleri sergilediği görülmektedir. Çelik yapılar yapılarda kullanılan diğer taşıyıcı sistemlerle karşılaştırıldığında üstün mekanik özellikler sahip oluşu, statik yeteneklerle donatılmış oluşu, hızlı, güvenli ve ekonomik oluşu gibi nitelikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle çelik yapı sistemleri ülkemizde hızla yaygınlaşmaya devam etmektedir. 

Çelik Konstrüksiyon Yapıların Türleri Nelerdir?

Bu yapıların ağır çelik ve hafif çelik Konstrüksiyon yapılar olarak iki türde olduğu bilinmektedir. Ağır çelik yapılarda büyük açıklığa sahip ve özellikle kreynli olan fabrika binalarında ağır çelik kullanılmaktadır. Hafif Çelik Konstrüksiyonlar ise prefabrik atölyelerde ve depolarda kullanılmak üzere üretilmiştir. Çelik Konstrüksiyonlu binalar yalıtımlı ve yalıtımsız olarak iki gruba ayrılmaktadırlar. Yalıtımlı binalarda duvar ve çatı yapımında kullanılan poliüretan panel ve taş yünü panel sayesinde ısı ve ses yalıtımı açısından avantajlı yapılar olarak öne çıkmaktadır. Yalıtımsız Çelik Konstrüksiyonlu yapılar ise uygun fiyatlı olduğu için ekonomik bir yapı tercihi olarak öne çıkmaktadır. 

Çelik Konstrüksiyonlu Yapıların Üretim Süreci 

Çelik yapılara üretim aşamaları açısından bakıldığında; öncelikle bina tasarımının, sonrasında ise mimari ve statik projelerin gerçekleşmesi esastır. Bu aşamalardan sonra Çelik Konstrüksiyon üretimi aşamasına geçilmektedir.  Çelik Konstrüksiyon üretim süreci açısından, fabrikada hatasız üretim yapılmaktadır.  Yapılacak inşaatın duvar, çatı, döşeme vb. detayları, galvanize çelik profiller halinde üretildikten sonra ve firesiz bir şekilde inşaat sahasına gönderilmektedir.  Üretilen profiller, inşaatın yapılacağı yerde uzman montaj ekipleri tarafından, mimari plana bağlı kalınarak monte edilmektedir. Böylelikle kısa sürede tamamlanan inşaat, maliyet açısından da uygun hale gelmektedir. Planlı üretim ve montaj işlemleriyle işçilikten kaynaklanan hatalar da yok denilecek düzeyde azaltılmış olmaktadır. 

Çelik Konstrüksiyonlu Yapı Avantajları Nelerdir? 

Çelik Konstrüksiyonlu yapılan çelik paneller üzerine kurulduklarından güvenli yapılardır. Bu nedenle deprem bölgelerinde öncelikli olarak tercih edilmesi gereken yapıt türü olarak dikkat çekmektedir. Bu yapılar hafif olmaları sebebiyle de kullanışlıdır. Sağlam bir yapı türü olan Çelik Konstrüksiyon yapıların montaj esnasında kolaylık sağladığı için işçilik ve montaj masrafından da tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Çok farklı Konstrüksiyon sisteminin uygulanabilir oluşu da bir diğer olumlu özelliktir. Bu yapılar gayet hızlı kurulabildiği gibi sökülme işlemi de hızlıca yapılabilmektedir. Bu nedenle taşınabilir oluşu ile de kullanışlı yapılardır. Ayrıca geri dönüşümü sağlanan bu yapılar bu açıdan da tasarruflu bir yapı malzemesidir. Yapıların %100 geri dönüştürülebilmesi mümkündür. Tekrar tekrar sökülüp takılsa da özelliğini kaybetmeyen bu yapılar bu nedenle de tercih edilmektedir. Çevreye zarar vermeyen, dayanıklılığı ile ekonomik olan bu yapıların özellikle sanayi sektöründe önemi büyüktür. Fabrika, atölye, depo vs. yapımı hususunda Çelik Konstrüksiyonlu yapılar çoğunlukla tercih edilmektedir. Çelik Konstrüksiyon prizmatik sistem sayesinde yalıtımlı ve yalıtımsız olarak tercih edilebilmektedir. Fabrika üretimi olan ve alıcılar tarafından önceden hazırlanan zemin betonunun üzerine yerinde montaj imkânı bulunduğu için bu açıdan da kolaylık sağlayan Çelik Konstrüksiyonlu yapılar, istenildiğinde başka bir zemin üzerine kurulabilmektedir. Yağmur deprem, sel gibi doğal afetlerle karşılaşıldığında da Çelik Konstrüksiyonlu yapıların güvenilirliği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kullanımı zamanla artan Çelik Konstrüksiyonlu yapıların yaşam alanı olarak da iyi bir tercih olduğu bilinmelidir.


çelik konstrüksiyon nedir - çelik konstrüksiyon yapı - çelik konstrüksiyon hizmetleri