Gayrimenkul Yatırım

Hizmet Bilgileri

  • Hizmet Kodu: HZ0002
  • Tarih: 16.3.2018
  • Gösterim: 79

Kategoriler

Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı

Gayrimenkul yatırımı ev arsa veya dükkan şeklinde üç çeşitlidir. Gayrimenkul yatırım danışmanlığı tüm dünyada önem gösterilmesi gereken ciddi bir iştir.


Gayrimenkul Yatırım

Gayrimenkul yatırım, herhangi bir gayrimenkulün yatırım ve kar amaçlı olarak satın alınmasıdır. Günümüzde imkân sahibi birçok insan bu şekilde yatırım yaparak gelecekleri için girişimde bulunmaktadır. Gayrimenkul sektöründe zaman zaman duraklamalar yaşansa da, yatırım hedefi olan birçok insanın öncelikli planı kazancını ya da uzun vadeli birikimlerini yatırarak gayrimenkul satın alma yoluna gitmektedir. Küçük çaplı birikim sahibi bireyler ise, kredi çekerek uzun vadede ödeyerek gayrimenkul yatırımı yapma yoluna gitmektedir. Gayrimenkul yatırımı işi sayesinde paralarını büyütmek isteyen yatırımcılar, ilk iş olarak gayrimenkul yatırımını hangi türde yapacağına karar vermelidir. Bunun için detaylı bir piyasa araştırması yapmak önemlidir. Satın alınan gayrimenkulün gelecekte kar getirme ihtimali olan veya kısa süreli yükselişlerle kazanca dönüşebilen nitelikte yatırımlar olması hususunda özenli davranılmalıdır. 

Gayrimenkul Yatırım Türleri 

Gayrimenkul yatırımı ev arsa veya dükkân şeklinde üç çeşitlidir. Konut yatırımı yapmak için satın alınacak konutun tapu, mevki veya konut özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Satın alınacak konutun gelişmeye müsait bir yerden oluşu satın alırken daha uygun olmasını sağlamaktadır. Birkaç yıl içinde gelişme imkânı olan bir konumdan ev satın almak yatırım açısından mantıklıdır. Şehir merkezinde ev satın almak maddi açıdan zorlayıcı olabilmektedir. Üstelik zaten gelişmiş olan bir mevkiinin çok fazla kar getirmesi beklenmemelidir. Ulaşım imkânı açısından olumlu yerlerde olan konutların karlı yatırımlar olduğu da bilinmektedir. Bir diğer yatırım çeşidi arsa yatırımıdır. Arsa alarak yatırım yapmayı planlayanlar, arsa satın alınırken güvenli kaynaklardan araştırma yapmalıdır. Arsanın imara açık olup olmadığı önemlidir. İmar durumu arsanın değerinin artması açısından önemli bir detaydır. Bu şekilde imarlı olan arsaların değeri artmaktadır. İmar izni türleri ise konut imarı ya da ticari imar izni olarak değişmektedir. Arsa alınırken bu husus göz önünde bulundurulmalıdır. Gelişmemiş fakat gelişmeye açık olan bölgelerden arsa satın almak gayrimenkul danışmanları tarafından önerilmektedir. Yatırım yapma araçlarından biri de dükkân satın almaktır. Hatta yatırımlar arasında en karlısı olarak düşünülen dükkân satın alma yatırımı ile özellikle kira getirisi anlamında oldukça kazançlı bir yatırım olarak görülmektedir. Dükkân yatırımı düşünüldüğünde dükkânın konumuna dikkat etmek gerekmektedir. İşlek bir yerde bulunan dükkân oldukça kazançlı bir yatırımdır. Tüm bu detaylar göz önünde bulundurularak en doğru yatırımı yapmaya çalışmak gerekmektedir. Yatırım yapılacak ev, arsa veya dükkânın uygun fiyatlı oluşu, bulunduğu konum en önemli detaylar olduğundan mutlaka bu konulara dikkat edilmelidir. Araştırmaların yeterli olmadığı durumlar gayrimenkul danışmanları ile irtibata geçilerek yardım alınmalıdır. Gayrimenkul yatırımı kazançlı, fakat dikkat edilmediğinde riskli bir iştir. Bu nedenle ciddi bir şekilde yaklaşılmalı ve uygun yatırımlar yapılmalıdır. Detaylı araştırma yapılmadan kesinlikle herhangi bir girişimde bulunulmamalıdır. Gayrimenkul yatırımı ile ilgili bir başka konu ise gayrimenkul yatırım ortaklığıdır. Gayrimenkul yatırım ortaklığı ile yatırımlarını büyüten kurumlar vardır. 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Nedir?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Sermaye Piyasası Kanunu doğrultusunda, Sermaye Piyasası Kurulu’nca düzenlenmiş olan, gayrimenkul, gayrimenkul projeleri, gayrimenkullere dayalı haklar ve sermaye piyasası araçlarının tümüne yatırım imkânı olan, tasarlanan bir takım projeleri gerçekleştirebilmek ya da belirli bir gayrimenkule yatırım yapmak amacıyla kurulabilen veya yapılması onaylanan farklı girişimlerde bulunabilen kurumlardır. Bu doğrultuda gelirleri kurumlar vergisinden istisna tutulan sermaye piyasası kurumlarına Gayrimenkul Yatırım Ortakları (GYO) denilmektedir. Bu yatırım kurumlarının hedefi, kazancı yüksek olan gayrimenkul, gayrimenkul projeleri veya kira geliri kaynağı olan yatırım araçlarının alım-satım işlerini yaparak kazanç elde etmektir.


gayrimenkul danışmanlığı - yatırım danışmanlığı - gayrimenkul yatırım danışmanlığı - emlak danışmanlığı