İç Mimari Tasarım ve Uygulama

Hizmet Bilgileri

  • Hizmet Kodu: HZ0008
  • Tarih: 16.3.2018
  • Gösterim: 109

Kategoriler

İç Mimari Tasarım ve Uygulama Hizmetleri

Hayallerinizi gerçekleştirmek ve yaşam alanlarınızı daha iyi hale getirmek için sizlere iç mimari tasarım ve uygulama hizmetlerini biz sunmaktayız..


İç Mimari Tasarım Ve Uygulama

Herhangi bir mekanın içi tasarlama sürecine iç mimari tasarım denmektedir. İç mimari tasarım ile alanların daha şık ve daha verimli kullanılabilmesine yönelik yapılmakta olan iç mekan tasarımları, estetik ve teknik çözümler sonucu ve planlama ile başarıya ulaşır. İç mimarlık olarak isimlendirilen tasarım ve sonuç süreçlerinin tümü, kişilere daha işlevsel yaşam alanları katmanın yanı sıra görsel ambiyansı sağlayabilmek amacıyla yapılmaktadır. İç mekan tasarımında rol oynayan faktörler ise, yankı ve görüntü gibi işitsel faktörler, ışık, biçim ve renk gibi görsel faktörler ile doku, yüzey ve şekil gibi dokunsal faktörlerdir. İç mekanın tasarımını yapan tasarımcı, ilgili materyalleri doğru bir şekilde kullanarak gerekli olan estetiği yaratır ve bir anlamda nesnelere şekil verir. İç mekanın tasarımını gerçekleştiren tasarımcının renkler, mobilyalar ve aksesuarlar gibi konularda oldukça geniş bir bilgiye sahip olması da sahip olunması gereken vasıflardandır. İç mekan tasarımı yapılırken tasarımcının en çok kullandığı malzemeler ise, halı ve zemin kaplamarı, cam, metal, boya ve duvar kaplamaları, aydınlatma, sanat eserleri, mobilya ve demirbaşlardır.

İç Mekan Tasarımı Ve Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir?

Dekorasyon, iç mimarlığın bir bölümünü oluşturur ve daha ziyade kişisel zevklere ve beğenilere göre tasarımın yapıldığı bir süreçtir. İç mekan tasarımı ise iç mimarlar tarafından yapılan ve yapılacak olan her detayın incelik ile incelenmesini gerektiren bir süreçtir. İç mimarın mrkanın iç tasarımını yapmasından sonra farklı zevk ve beğeniler doğrultusunda dekorasyon süreci ile tasarım tamamlanır. Dekorasyon süreci de iç mekan tasarımı sürecide oldukça kreatif ve zevkli bir süreçtir. 

İç Mimarların Genel Olarak Görevleri Nelerdir?

Müşterinin istekleri doğrultusunda ihtiyaçlarını bulmaktadır. Mekâna sıfırdan yapılacak olan ya da değiştirilmesi istenen her şeyi özgün ve sanatsal değerler dışına çıkmaksızın tasarlar. Tasarladığı krokiyi en ince detaylarına inmek suretiyle çizer. Şayet gerekirse kullanılacak ya da alınacak eşyanın ve işçiliğin ortalama giderini hesaplar.

Uluslararası İç Mimarlar Odası’na (IFI) Göre İç Mimarların Sahip Olması Gereken Özellikler, 

İç mekân tasarlayabilmek, tasarım analizi yapabilmek, şantiye denetimi yapabilmek, yapı sistemleri hakkında bilgiye sahip olmak, estetik açıdan özgün ve başarılı olmak, iç mekâna ilişkin yapı bilgisine sahip olmak, malzeme ve donanım konusunda ve iç mekân hakkında bilgi verebilecek dokümanlar ortaya koyabilen ve bu yönde eğitimi alan ve yine bu yönde deneyim kazanmış kişiler olmak.

Türkiye’de İç Mimarlık Nasıl Değerlendirilmektedir?

Ülkemizde iç mimarlık, kesinliği olmasa da; çoğu anket ve araştırmalara göre geleceğin en popüler ilk 10 mesleği arasına girmesi bekleniyor. Uzmanlarca sanat tarihi, matematik ve resim derslerinden başarılı olan kişiler yine bu hususta başarılı olabilmektedirler. 

İç Mimar Olmak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler, 

Üst düzeyde genel yeteneğe, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, renkleri ayırt edebilme, zihinde canlandırabilme gücüne sahip, yaratıcı, bir işi planlayıp uygulayabilen, görsel sanatlara ilgi duyan, başkalarını etkileyebilen ve eleştiriye ve yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir.

Evinizde, ofisinizde ya da kullandığınız ve değiştirmek istediğiniz herhangi mekanda iç mimari tasarımı ve uygulama hizmeti alarak, değişiminin yapılmasını istediğiniz mekanın tercihinize göre daha ferah, daha modern ya da tercih ettiğiniz tarzlardan mesela country veya feng shui gibi size özel olmasını sağlayabilirsiniz.


iç mimari tasarım - mimari tasarım - mimari uygulama - iç mimari uygulama