İmar Barışı Nedir?

Hizmet Bilgileri

  • Hizmet Kodu: İB0001
  • Tarih: 3.11.2018
  • Gösterim: 267

Kategoriler

İmar Barışı Nedir Ne Değildir?

İmar barışı süreci tamamlanmak üzere olmasına rağmen hala imar barışı nedir soruları ile karşılaşıyoruz. İmar barışı nedir? İmar barışı ne değildir?


Bakanlar Kurulu’nda çıkan karara göre imarsız yapılar artık kayıt altına alınacak.  yapılan açıklamalara  göre, mülkiyet sorunu nedeniyle arsa vasfında görünen  yapıların, resmi olarak doğalgaz ve su bağlatamama gibi sıkıntıların önüne geçilecek. Ülkemizde 31 aralık 2017 yılından önce yapılmış ve bu durumda olan tüm binalar şehir, kat büyüklüğü, metrekare gibi herhangi bir şarta bakılmadan kapsam içerisinde olacak.

Türkiye’de şu anda 25 milyon civarında bağımsız bina var. Fakat neredeyse yarısı kadarı maalesef geçmiş yıllarda, özellikle de bunun büyük kısmı 2000 yılından önce yapılmış, imarsız yapılmış. Başkasının mülküne yapılmış, hazine arazisine yapılmış, meraya yapılmış, mülkiyet sorunu var.

Bazıları da imar almış ama imara uygun yapmamış. İlaveler var, uygunsuzluklar var. Bu yapıların tabi mülkiyet sorunu olduğu için arsa görünüyor, tapusu yok. Tapuyu nasıl alacak? Hem arsa kendinin değil, yapı kullanım izni yok, bütün bu konulardan dolayı ne ortaya çıkıyor? Vatandaş su alamıyor, doğal gaz bağlatamıyor. Yapıyorsa da kaçak, yine suç işlemiş oluyor. imar barışıyla tüm bu sorunların son bulması amaçlanıyor.


HEMEN ARA: 0 532 524 6588


imar barışı nedir - imar barışı ne değildir