İmar Barışı Sık Sorulan Sorular

Hizmet Bilgileri

  • Hizmet Kodu: İB0003
  • Tarih: 3.11.2018
  • Gösterim: 87

Kategoriler

İmar Barışı Sık Sorulan Sorular

İmar barışı ile ilgili aklınızda bir çok soru olması normaldir. İmar barışı ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları burada..


1) İmar Barışı Kapsamına Giren Yapılar Hangileridir?

İmar barışı kanunundan 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar yapı kayıt belgesi alma imkanından faydalanacaktır.


2) Başvurular Nereden Yapılacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilendirdiği kuruluşlara başvuru yapılacak.


3) Başvuru Sonrası Vatandaş Herhangi Bir Belge Alacakmı?

Vatatandaşlarımız başvuru ile birlikte bakanlıktan onaylı yapı kayıt belgesi sahibi olacaklar ve elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetlerden yararlanabilecekler.


4) Yapı Kayıt Belgesi Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra vatandaşın binayı yeniden inşaa etmesine kadar geçerlidir. Yapı kayıt belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda kanundaki mevcut imar durumu geçerli olacaktır.


5) Kat Mülkiyetine İmar Barışı İle Geçilebilecekmi?

İmar barışı başvurularında arsa rayiç bedeli ve bina yapım maliyetinin toplamının %3’ü kadar harç bedeli ödenecektir.

Kat mülkiyetine geçmek istenirse  harç bedelinin iki katı kadar harç  ödenecektir. Kat mülkiyetine geçebilmek ve İmar barışı uygulamasından faydalanmak için toplam arsa payının tamamının muvafakati gerekmektedir.


6) İmar Barışı Kanunundan Faydalanacak Bina Sayısı?

Devletle ihtilaflı olan yaklaşık 16 milyon bağımsız yapıların % 60’ını oluşturan konut ve işyerleri bu kapsamda olacaktır.


7) Ücretlendirme Nasıl Olacak?

İmar Barışı başvurularında arsa rayiç bedeli ve bina yapım maliyetinin toplamının %3’ü kadar harç bedeli ödenecektir.

Kat mülkiyetine geçebilmek için  bedelin iki katı kadar harç ödenecektir. İmar Barışı uygulamasından kat mülkiyetine geçerek faydalanmak için toplam arsa payının %51’inin muvafakati gerekmektedir.


8) Yapı Kayıt Belgesi Almanın Faydaları Nelerdir?

Yapı kayıt belgesi  harç bedelini ödeyen vatandaşlar. İskan sorunu olan, bahçesi, balkonu, otoparkı, kaçak, ruhsatsız imara aykırılık içeren ve kat irtifakı ve kat mülkiyeti problemi olan yapılar düzenleme kapsamına girecek. Yok ise geçici olarak elektrik, su, doğalgaz gibi kamu hizmetlerinden rahatça bağlatıp yararlanabilecek.  varsa yıkım kararı duracak. İdari ve para cezaları iptal edilecek.


9) Yapılar Üzerindeki Cezalar Ne Olacak?

Yapı kayıt belgesi alan vatandaşlar  varsa yıkım kararları, idari ve para cezaları varsa düşecek.


10) Kat İrtifakı Olmayan Durumlarda Nasıl Olacak?

Yapının önceki durumunda kat irtifakı yoksa kat maliklerinin % 51 muvafakatıyla müracaat ettiklerinde kat irtifakına geçebilecekler. Kat mülkiyetini ise ayrı ayrı kurup, arsa tapusunun yerine, daire tapusu sahibi olabileceklerdir.


HEMEN ARA: 0 532 524 6588


imar barışı soruları - sık sorulan sorular - imar barışı soru cevap