Prefabrik Yapı İşleri

Hizmet Bilgileri

  • Hizmet Kodu: HZ0011
  • Tarih: 9.4.2018
  • Gösterim: 154

Kategoriler

Prefabrik Yapı İşleri ve Hizmetleri

Prefabrik yapı şekli, tüm bölümleri önceden fabrikada hazırlanmış olan ve daha sonra monte edileceği zemine götürülerek, parçalı olarak hazırlanır..


Prefabrik Yapı

İngilizce’ de Prefabrik kelimesi; önceden parçalarını hazırlamak anlamında kullanılmaktadır. Prefabrik yapı şekli, tüm bölümleri önceden fabrikada hazırlanmış olan ve daha sonra monte edileceği zemine götürülerek, parçalı olarak nakledilmiş olan tüm bölümlerin birbirine montajı ile sonuçlandırılan yapıdır. Prefabrik yapılar betonarme olarak üretildiklerinden, yerinde döküm yapılara göre daha dayanıklıdırlar. Yapılarda kür koşulları ve çevre koşullarının uygun olması yapı elemanlarının dayanıklılığını ve kullanım süresini artıran en önemli etkenlerdendir. Prefabrik yapıların maliyetinin giderek artmış olması kullanım oranını azaltmıştır.

Prefabrik Yapıların Özellikleri 

Ülkemizde sanayi tesislerinin %75'i prefabrik betonarme bina olarak yapılmıştır. Bunun dışında kalan yapılar çelik karkas olarak tasarlanan yapılardır. Genellikle idari kısımlarda betonarme tercih edilmektedir. Yapıların taşıyıcı sistemleri olarak incelendiğinde; kiriş, kolon ve çerçeve elemanlardan oluştuğu görülmektedir. Bu yapılarda duvarlar bölücü veya birleştirici çerçeve elemanlardan yapılmaktadır. Bu yapılar, tıpkı diğer yapılarda olduğu gibi deprem ihtimali açısından; dayanıklılık, malzemenin kırılmadan dış yükler altında yapabileceği plastik deformasyonu açısından ve katlar arası deplasman kriterlerini sağlama açısından olumlu niteliklerde olduğu görülmektedir.  Fakat prefabrike elemanlarda birleşim yerlerinin dayanıklılığı gibi özellikler bakımından aynı özellikleri sergilemediği bilinmektedir. Bu nedenden ötürü prefabrik yapıların birleşim yerlerine önem verilmesi gerekmektedir. Yapılarda bağlantı noktalarının prefabrik yapıların deprem dayanıklılığını ortaya koyduğu asla göz ardı edilmemelidir. Bu binaların kolon kiriş birleşim yerlerinin rijit ve mafsallı olmak üzere iki şekilde yapılması gerekmektedir. Ülkemizde birçok endüstriyel yapı inşa edilirken düğüm noktaları mafsallı olarak tasarlanmıştır. 

Prefabrik Yapıların Çeşitleri Nelerdir? 

Prefabrik evler, özellikle estetik güzellikleri açısından göz doldurduğu gibi, aynı zamanda kısa sürede inşa edilebilmesi nedeniyle de cazip konut fırsatları arasında yer almaktadır. Klasik inşaat sisteminde çok uzun süreler inşaat çalışmalarının bitmesi beklenirken, prefabrik yapılarda bu sorun yaşanmamaktadır. Prefabrik ev çeşitleri; tek katlı prefabrik, çift katlı prefabrik, prefabrik villalar, prefabrik binalar vs. çeşitleri ile oldukça dikkat çekici bina tasarımları mevcuttur. Prefabrik yapı olarak ayrıca prefabrik yatakhane, konteyner, depo vs. yapıların kısa sürede inşası da mümkün olmaktadır. Prefabrik yapıların özellikle sanayi üretim binaları yapımında da faydalanılmaktadır. 

Prefabrik Yapıların Avantajları

Prefabrik yapılar öncelikle yapımının pratikliği ve hızlı oluşu ile avantajlı olan yapılardır.  Yapım süresi evin büyüklüğüne göre değişmekte, yaklaşık on gün içerisinde tamamlanabilmektedir. Böylelikle hem zamandan hem de işçilik açısından tasarruf edilmektedir. Maddi açıdan da tasarruf sağlanmış olmaktadır. Bu yapılar modüler sistemle yapıldığı için isteğe göre evi değiştirmek de mümkün olmaktadır. Bu sayede evi başka bir zemine taşıyabilmek mümkün olduğundan ekonomik bir yapı tercihidir. Prefabrik yapılar estetik açıdan ve kullanışlılık açısından da uygundur. Prefabrik evler klasik evlerden daha albenili ve güzel görünmektedir.  Hasar görme ihtimali olan parçaların değişimi mümkün olduğu gibi istenildiğinde cephe rengi de boyanarak değiştirilebilmektedir. Prefabrik evlerin temizliği oldukça kolaydır. Yapıların monte edildikten sonra istendiğinde sökülüp yeniden monte edilebilme özelliği vardır. Bu nedenle başka bir yere taşınabilme niteliğine sahiptir. Klasik yapılarda böyle bir olanak söz konusu değildir. Prefabrik yapılar, kaliteli malzemeler kullanılarak üretildikleri için depreme karşı dayanıklı yapılardır. Çelik iskeletli oluşu yapının sağlamlığını garantilemektedir. Bu sebeple güvenilir yapılar olduğu söylenebilmektedir. Prefabrik yapıların ısınma sorunu olmamaktadır. Prefabrik evlerde kullanılan kaliteli ısı yalıtım malzemeleri sıcak ve soğuğa karşı yapının dayanıklılığını güvence altına almaktadır. Prefabrik yapılar konforlu oluşları ile de avantajlı yapılardır.  Konut olarak prefabrik yapıda yaşamak isteyenler, prefabrik yapı fabrikalarının birçok farklı proje çalışmasını inceleme şansına sahiptir.


prefabrik yapı nedir - prefabrik yapı hizmetleri - prefabrik yapı özellikleri