Dizi Film Dekorları ve Tasarımları


Televizyon dizileri için özel olarak hazırlanmış dizi film dekorları ve tasarımları için bize ulaşmanız yeterlidir..

Neredeyse tüm kanalların hepsinde günce bir kaç dizi oynamaktadır. Dizi filmler ilgili olarak hazırlanmış özel dizi film dekorları ile ilgili çalışmalarımızı inceleyip bize ulaşabilirsiniz.

Dizi Film Dekorları

Televizyon dekorlarından söz edildiğinde akla en çabuk gelebilecek kategorilerden biri dizi film dekorlarıdır. Diziler ve filmler her birimizin hayatında mutlaka yeri olan, “ben dizi izlemem” diyen insanların bile bir şekilde gördüğü, bildiği ve aşina olduğu bir dekor çeşididir. Her dizinin ve her filmin kendine has bir konusu olduğundan her dekor çalışmasının da ayrı incelik ve özellikleri bulunmaktadır. Bu yazımızda dizi film dekorlarını ve bu dekorların tasarım sürecini anlatacağız.  

Diziler ve filmler hayatın herhangi bir kesimini konu edinen televizyon veya internet gibi kanallar aracılığıyla yayını yapılan program ve sanat türlerinden biridir. Dizilerin ve filmlerin konuları neredeyse belli bir sınırı olmayan, uçsuz bucaksız bir deniz gibidir; çünkü dram, komedi, romantik komedi, korku, gerilim, bilim kurgu, fantastik gibi birçok konuda film veya dizi çekilebilmektedir. Konuları bu kadar geniş bir ölçeğe dayandığından dizi film dekoru tasarlamak diğer çeşitlere göre biraz daha uzun, zor ve kapsamlı bir iş haline gelmektedir. Dizi film dekorlarının tasarım süreci öncesinde bir analiz barındırır. Genellikle yapımcı ve koordinatörlerden oluşan bir ekiple ilk etapta dizi veya filmin senaryosu hakkında konuşulur ve olayların geçeceği mekânlar üzerine bilgi alınır. Alınan bilgi yalnızca mekanla ilgili olmamaktadır. Mekân kadar zaman ve karakterler de önem arz etmektedir. Çünkü dizi ve filmler bugünü işleyebilecekleri gibi geçmişi ve geleceği de kendilerine konu edinebilirler ve bu durumda da daha özel bir çalışma yapılması gerekmektedir. Dönem dizileri veya filmleri o dönemin şartlarını dekor ve tasarımın içinde barındırmak zorundadır. Örneğin 80’ler dönemini anlatan bir dizi veya filmde giyim tarzından mobilyaları, kullanılan objelerden ışık ve ses kurgusuna kadar birçok değişken bulunmaktadır ve bunları sıkı bir analiz, dönem araştırması ve saha ve ekip çalışmasını gerektirmektedir. Bu gibi şartlar düşünüldüğünde dekor tasarım işlerinde en yoğun olan çalışma dizi film dekoru tasarım çalışmalarıdır denebilmektedir. Hem iç mimarlar için hem de birlikte çalışacakları mühendisler, grafik tasarımcılar, moda tasarımcılar gibi birçok diğer meslek grupları için tam anlamıyla bir ekip çalışması zorunluluğunu içinde barındırmaktadır. Bunun dışında dizi film dekorları mekân olarak düşünüldüğünde daha özel tasarlanmalıdırlar. Çünkü örneğin bir evde yaşanan olayların anlatıldığı bir dizi ya da filmde yaşam alanının tertip edilmesi izleyiciye verilecek olan etkide en önemli detaylardan biridir. Dekor ve tasarımlar bu noktada çok ön plana çıkmaktadır. Örneğin zengin bir ailenin hayatını konu edinen bir film veya dizide son hatlarına kadar tüm modern tasarım kuralları işlenmelidir ve son derece kaliteli bir görünüm verilmesi gerekmektedir. Çünkü yaşam alanını incelediklerinde seyirci herhangi bir yoruma gerek kalmadan orada yaşayan insanların, yani karakterlerin nasıl bir ekonomik duruma ya da sosyokültürel yapıya sahip olduklarını anlayabilmektedirler. Zaten dizi film dekorlarında öncelikli olarak bunun başarılabilmesi dizinin ya da filmin kalitesinin de artırılacağına ve daha büyük kitlelerce izleneceğine işaret etmektedir. Her ne olursa olsun bu bir sanat işidir ve sanatı tüm hatlarıyla, gerçekçiliğiyle, özgünlüğüyle ve kurgularıyla ortaya sermek gerekmektedir. Bunun için de analiz ve tasarım süreçlerinde bu detaylara oldukça dikkat edilmesi zorunludur. Edilmediğinde ortaya çıkan işin kalitesi sorgulanabilir bir seviyede olmaktadır. 

Tüm bu açıklamalardan sonra, dizi film dekorlarının tema, konu, zaman, mekân ve karakterler doğrultusunda kendine özgü bir çalışma disiplini bulunmaktadır, bu yüzden tasarım süreci de kendine özgü olmalıdır.

dizi film dekorları - dizi film dekor tasarımları - dizi film dekoru yapan firmalar