Haber Dekorları Tasarımları


Çağdaş haber dekor ve tasarımlarımız için sitemizdeki uygulamalarımız inceleyerek aradığınız dekor tasarımını bize iletebilirsiniz..

1988 yılından bu yana tv dekor tasarımları ve uygulaması alanında uzmanlaşmış bir tasarım firmasıyız.. Son yıllarda, tv dekor tasarımında  değişen modern tasarım çizgilerini takip ederek uygulamalarımıza devam etmekteyiz.. Televizyon stüdyo dekor tasarımı ve uygulaması alanında yaptığımız çalışmaları ve referanslarımızı sitemizden takip edebilirsiniz.. Modern haber dekoru tasarımları, modern stüdyo tasarımları olarak örnek tasarımlar bölümünden, istediğiniz tasarım  örneklerini belirleyerek bize iletebilir ve kendi özel stüdyo tasarımınızı isteyebilirsiniz.

Tv dekor tasarımı ve uygulamasında önem verilmesi gereken konu; işi yapan firmanın tecrübesidir. Özellikle haber dekorları tasarımlarında, kameraların yerleri, stüdyoda dekor yerleşimi ve dekorlar arasındaki derinlik algısı çok önemlidir. Modern haber dekoru tasarımı için, kurumsal renklerin dekor renkleri ile uyumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Soğuk renkler ve sıcak renkler birbirleri ile uyumlu kullanılmalıdır. Renk bilgisi ile yapılmayan tasarımlarda kamera açıldıktan sonra ekranda uyumsuzluk problemleri yaşanmaktadır.

Haber Dekorları

Televizyon dekorlarının kategorilerinden biri olan haber dekorları sade, açık ve anlaşılabilir şekliyle en basit hazırlanan dekor tasarımı olarak görünse de aslında o iş o kadar da kolay olmamaktadır.  Ekranlardan bize ne kadar sade ve basit gelse de aslında büyük bir ekip ve donanım barındıran haber programları ve haber stüdyoları kapsamlı ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu yazımızda haber dekorunun nasıl tasarlandığını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağız. 

Haber programları bazen canımızı sıkan acı, tatsız ve keyifsiz programlara dönüşebilirler; ama buna rağmen hayatımızın en önemli ve gerekli televizyon programlarındandır. Çünkü haber programları dünyayla ve ülkeyle olan bağlantımızı kolayca kurmamızı sağlayabilmektedir. Gündem ile ilgili bilgi sahibi olmamızı ve etrafımızda olanlardan haberdar olmamızı haber programları gerçekleştirmektedirler. Bu çok önemlidir; çünkü insanlar içinde yaşadığı yeri, toplumu ve dünyayı tanımak zorundadırlar. Bunun nedeni insanların içinde bulundukları sosyal çevreyle olan bağlarını kuvvetlendirmek, sosyal ilişkilerini düzenlemek ve bazen de gelecek üzerine planlar yapabilmek için gündemden haber olmak gibi önemli faktörlerin var olmasıdır. Hemen hemen her kanalın kendine ait bir vizyonu ve haber programı vardır. Belirli bir karakter etrafında ilerlemezler; ancak belirli bir spikerle haftanın her günü aynı saatlerde yayın yaparlar ve insanlara neler olup bittiğini anlatırlar. Bu yüzden haber dekorları izleyiciye oradaki hissi yansıtmak açısından önemlidir. 

Haber Dekorları ve Tasarım Süreci Nasıl Olmalıdır?

Haber dekorları programın yayınlandığı kanalın karakterine uygun olarak düzenlenmelidir. Bunun gerçekleşmesi için ilk etapta analiz sürecinin iyi anlaşılması ve talebin ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Analiz sürecinden sonra tasarım aşamasına geçilir ve burada zorlu bir yolculuk başlamış olur. Çünkü haber dekoru tasarlamak çok basit gibi görünse de arka planda çok farklı ve fazla sayıda senkronize çalışan bir sistem bulunmaktadır. Dolayısıyla dekorun da bununla uyum içinde olması gerekmektedir. İç mimarlıkta konsept çeşitlerinden biri olan üst düzey konsept sekmesinde bir tasarım yaratılması haber dekorları için uygun olacaktır. Üst düzey konsept yalnızca mekanın değil aynı zamanda objelerin de dikkate alındığı ve tüm bu unsurların birlikte nasıl uyum içinde bir bütünlük kurabileceğinin tasarımının yaratılmasıyla alakalı bir konsept türü ve tasarım sürecine işaret eder. Haber programlarında en basitinden sayacak olursak; bir masa –belki sandalye, bir arka ekran, bir kahve bardağı ve gazeteler ya da dijital iletişim aracı olmak zorundadır. Bunlar bizim aşina olduğumuz ve bize yansıtılan kısımdır. Ancak bunun dışında bir haber stüdyosunda tasarıma konu olan çok farklı donanımlar mevcuttur. Işık kurgusu, ses kurgusu, görüntü kurgusu, renk kurgusu, reji yönetimi kurgusu, kameralar ve kameramanların kurgusu gibi çok farklı grupların bir arada uyum içinde çalışmasını gerektiren bu donanımlar iç mimarlar tarafından dikkate alınıp özenle bir bütün oluşturulmalıdır ve öyle bir senkronizasyon kurulmalıdır ki tam bir ekip çalışması yaratılabilsin. Bizler haber programlarını izlerken arkada çalışan bu karmaşık yapıyı fark etmeyiz, tasarımın başarısı da aslında burada saklıdır. Çünkü haberlerin bize vermek istediği sade, açık ve anlaşılır bir dille gözleri ve zihni çok yormadan yalnızca haberi aktarıp gerekli tepkiyi yaratmaktır. Durum böyle olunca tasarım da olabildiğince sade ama karmaşık yapıya hizmet edebilen bir tasarım olmaktadır.  

Özetleyecek olursak, haber dekorları televizyon stüdyo dekorları kategorileri arasında nispeten zor bir tasarım sürecinden geçen karmaşık bir türdür. Bizlere basit görünse de uyum yakalamak kaliteli tasarımcıların işidir.

haber dekorları - haber dekor tasarımları - haber stüdyo tasarımları - istanbulda tv dekoru yapan firmalar - modern tv dekor tasarımları