Konser Dekorları ve Tasarımları


Konser alanları için özel ve portatif konser dekorları ve tasarımları için UnPoo! her zaman yanınızdadır..

Portatif olarak hazırlanmış özel yapım konser dekorları ve tasarımları ile ilgili uygulama ve çalışmalarımızı inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz...

Konser Dekorları

Televizyon ve stüdyo dekorları konusunda büyük bir organizasyon ve özverili bir çalışma gerektiren kategorilerden biri konser dekorları kategorisidir. Konser dekorları, sahne önü olarak var edilmiş gibi görünse de sahne arkasındaki kurguyu sahnede yaşatabilmek için sistemli bir çalışma ve olgunlaşmış bir tasarım planlaması gerektirmektedir. Bu yazımızda konser dekorlarının detaylarını ve tasarım sürecinin bazı inceliklerini ele alacağız.  

Konserler 7’den 70’e, her karakterdeki insan için şüphe götürmezdir ki büyük ve önemli bir eğlence kaynağıdır. Çünkü içeriğinde müziği barındıran bir organizasyondan meydana gelmektedir. Müziğin türü ne olursa olsun belirli bir kitleye hitap edebilme ve o kitleyi uyum içinde kendinden geçirip alıp götürebilme yetkinliği vardır. Müzik, ruhumuzu derinden etkileyen bir sanat dalıdır ve dinlenen bir müzik herkeste çok farklı çağrışımlara işaret edebilmektedir. Bazen coşkulu bir müzikte dans etme isteğimiz kabarabiliyorken aynı müzikte başka bir insan anıları doğrultusunda hüzünlenebilmektedir. Müziğin bu etkisi içeriğinden gelmektedir. Sözleri kadar bestesi, melodisi ve uyum içinde oluşturduğu tonlar bizlerde bu etkiyi yaratmaktadır. Konserde olan şey de bundan farklı değildir. Orkestra, ışıklar, bazen sisler ve şarkıyı seslendiren ses sanatçısın eşsiz bir uyumu söz konusudur. Bu uyumu bizlere yansıtan ve atmosferi açığa çıkaran en önemli faktörlerden biri de konser dekorlarıdır.  

Konser Dekoru ve Tasarım Süreci Nasıl Olmalıdır?

Konserler çok farklı müzik türüne, çok farklı kültürlere, çok farklı ideolojilere ve çok farklı hislere ev sahipliği yapabilme yeteneğine sahiptir. Tek bir konserde sanatçının repertuar ve konser hazırlığının etkisiyle birden farklı eşsiz duyguyu bizlere yansıtırlar. Konserlerin bizlerde bu etkiyi yaratmasını sağlayan önemli unsurlardan biri konser dekorlarıdır. Konser dekorları göründüğü üzere karmaşık, kapsamlı ve özgün tasarımların oluşturduğu proje çalışmalarıyla ortaya çıkmaktadırlar. İç mimarların konserin türüne, sanatçının tarzına ve orkestranın büyüklüğüne dikkat ederek hazırlaması gereken tasarımlar burada söz konusu olmaktadır. Her konserin, her şarkı ve müzikte olduğu gibi bir hikâyesi vardır. Bu hikâye konser dekorunun tasarımına yansıyan en ince detaydır. Bu detay bize belki kendini hissettirmez ama varlığıyla konserin tüm anlarında ana hatlarıyla kabul ettiğimiz bir gerçekliktir. Bir konser dekoru hazırlamak için öncelikle iç mimarlar analiz yaparlar. Talep doğrultusunda istenen şeyi anlamaya ve hangi türe hizmet edeceğini öğrenmeye çalışırlar. Alınan bilgiler sayesinde ana hatlarıyla kafalarında şekillendirdiği sahneyi ve dekoru tasarlamaya başlarlar ve çizimlerle bu tasarımı gerek bilgisayar ortamında gerek kâğıt üzerinde hayata geçirirler. Konser dekorları yalnızca sahneyi içermez. Konser dekorlarında var olan şey sahnedeki mikrofon, basamaklar, orkestra, müzik için gerekli diğer materyaller dışında birçok detayın uyumudur. Bunları sahne önü, dinleyicilerin bulunduğu alanın-mekânın tasarımı, sahne ve konser alanı arasındaki mesafe, sahne arkası ve kulis ekibi tasarımı ve her birinin birbiriyle eşsiz uyumu bu işin inceliklerinin başında gelmektedir. Bunlar dikkate alınmadığında birbirinden bağımsız, bütün oluşturulamamış bir enstrüman görüntüsünden başka bir sonuç elde edilemez. Örneğin, sahneyi çok güzel tasarlamış olmak konser dekorunu mükemmel yapmaz; çünkü sadece sahneyi dikkate alarak hazırlanan bir tasarım ışık, ses, renk ve görüntü uyumundan bağımsız, kargaşa oluşturmaya yakın ve düzensiz bir tasarım olacaktır. Aynı zamanda sahne ve dinleyici arasındaki mesafenin ayarlanması önemlidir; çünkü mesafeye ve tasarıma göre sanatçı ile dinleyenler arasında duygu aktarımı sağlanmaktadır. 

Tüm bunlar doğrultusunda konser dekorlarını mükemmel kılan şey, müziğin ruhunu yansıtacak olan ekip ve donanımlarla birlikte her detayın özenle tasarlanmasıdır, diyebiliriz.

konser alanı dekorları - konser dekor tasarımları - konser dekoru yapan firmalar istanbul