Mimari Projeler ve Fiyatları


Her türlü modern ve klasik mimari projeler ile ilgili yaptığımız işleri takip etmek için tıklayın. Mimari proje fiyatları için bize ulaşın.

Mimari projeler ve fiyatları için sadece bize ulaşmanız yeterli olacaktır..

Mimari Projeler 

Mimari projeler çizim aşamasında dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar bulunan sistemlerdir. Öncelikli olarak kroki çiziminde başlanılır. Bu çizimin ilk adımı olarak atılan kroki çizimi aslında bir çeşit etüt çalışmasıdır. Halihazırda bulunan arazi üzerine inşa edilecek olan yapanın yeri belirlenir ve hatta pencere kapı baca gibi detaylara de inilmez ve sadece dış ve iç duvarların belirlenmesiyle işe başlanır. Böylece net bir şekilde binanın oturacağı alanın nasıl yerleştirileceği ortaya çıkmış olur. Dış duvarların kanal kalınlığı ağırlıklı olarak 20 santim kalınlığında çizilir. İç duvarlar ise kullanılacak olan inşaat malzemeleri göz önünde bulundurularak bir çizimi tutulur. Sonrasında kapı, pencere ve baca çizimlerine başlanır. Elbette ki burada kapı pencere derken tuvalet içinde işlemler gerçekleştirilir. Bacalar mümkün olduğunca kapı arkalarına gelecek şekilde yerleştirilir. 

Mimari Projeler Detay Çizimleri Nasıl Yapılır? 

Bundan sonraki süreçte artık yavaş yavaş detay çizimlerine geçilir. Yeri belirlenmiş olan pencere ve kapı için proje üzerindeki görünüşleri çizilir. Kapı açılış yönlerine göre en uygun şekilde yerleştirmeler gerçekleştirilir. Ağırlıklı olarak çizimlerde kapılar içeri doğru açılır ve kapı kanatlarının açılış yönleri belirlenir. Duvar tarafında olduğu takdirde kapılar böylece alanı öldürülecektir. Bu yüzden duvar arkasında kalacak şekilde kapının açılması sağlanır. Detay ölçüsü denildiği zaman da özellikle merdiven ve balkon yerlerinin belirlenmesi ve bunların çizilmesine geçilir. Bina girişi belirlenirken kapı girişi, arazi çevresinde yola en yakın olan bölüme yapılır. Balkon ise arazideki bahçeye en yakın bölümü yapılır. Bundan sonra salon ve mutfak bölümleri çizilerek mimari proje değer konusunda çizimler devam edilir. 

Kapı genişliği çeşitli şekilde alınırken ağırlıklı olarak da 90 santim yüksekliği de 220 santim olarak alınmaktadır. Elbette ki bunu proje üzerinde farklı şekillerde de gösterilebilir. Burada mimari çizimde en önemli olan noktalardan bir tanesi de çalışılacak olan malzemelerdir. Bu anlamda değişiklikler gösterebilir. İç detay ölçüleri tamamlandıktan sonra dış alanlarda bulunan yüzeyin ayrıntılı bir şekilde ölçüleri belirlenir. Dış duvarın bir ucundan bir ucuna kadar ne kadar tutacak olanların uzunlukları pencerenin uzunlukları gibi işlemler belirlenir. Bundan sonra o da balkon kapı giriş kısımları isimleri belirlenir ve bir oda için mahal ismi, metrekaresi veya döşemeden kullanılacak olan malzemelerin genel bilgileri çizilir. Yüzey kodları ve kesit alınacak yerler belirtildikten sonra en az 2 adet kesit alınır. Son olarak çizmiş olduğunuz projeye göre kat planı kalıp planı gibi işlemler yapılır ve ölçek değerleri ortaya çıkartılır. Böylece projenin çizimi tamamlanmış olacaktır.

Mimari Projeler Öncesi Yapılması Gerekenler 

Mimari proje hazırlanmadan önce yapılması gereken noktalar bulunmaktadır. öncelikli olarak arsanın çapa uygunluğu kontrol edilir. Bundan sonra mimari projeler açısından en önemli noktalardan bir tanesi yol şebekesi, kanalizasyon, elektrik ve bunlarla ilgili olarak bağlantılar kontrol edelir. Arsada eğer kuyu, havuz, sarnıç veya ağaçlar varsa bunların kontrol edilmesi yapılır ve topografik bir durum incelemesi gerçekleştirilir. Bununla birlikte belediyeden imar durumunun çıkartılması gerekir. Bu imar durumu çıkartılması sırasında çap varsa bunların da çıkartılması sağlanır. Bundan sonra proje herhangi bir özellik arz ediyorsa uzman kişilerden gerekli bilgilerin alınması sağlanır. Örneğin fabrikaya ve yahut da üretim çiftliği yapılacaksa bunların bilgileri alınır ve yavaş yavaş eskizleri çizimine başlanılır. Bu işlemler çok dikkatli bir şekilde yapıldıktan sonra herhangi bir sıkıntı olmadan mimari projeler çizimi konusunda çalışmalara da başlanmış olur. Bu projelendirme aşamasının her bir alanının çok önemli olduğunu bilmek ve buna göre hazırlamak gerekmektedir.

mimari projeler - mimari proje fiyatları - modern mimari - klasik mimari