Ofis Projeleri ve Tasarımları


Kendinizin ve işlerinizin prestijini ön plana çıkartmak için ofis projeleri ve tasarımları artık iş yaşamının bir vazgeçilmezi olmuştur.

İç Mimarinin Çok Kullanıldığı Ofis Projeleri

Gelişen dijital Dünya ile birlikte günümüzde iş yerlerinin tasarımları da birçok değişim geçirdi. Ofis projeleri; işin kalitesinin ve markasının önemli bir uzantısına dönüşerek, çalışma ortamını yansıtması açısından insanlarda bir algı oluşturmaktadır. Eski yıllardaki ofis tasarımlarında daha çok masa hâkimiyeti göze çarpmaktaydı. İki binli yıllara gelindiğinde ise, çalışanların beklentileri değişerek daha ferah ve daha rahat bir çalışma ortamı anlayışının doğmasına neden oldu. Ofislerde verimliliğin artması için gerekli olan sosyal alanlar, oturma köşeleri gibi çok amaçlı mekânlar yaratılmıştır. Şimdilerde ise gelişen dijital ve teknolojik yeniliklerle ofis ortamında, ev ve sosyal yaşam konforunu sağlamak öne çıkmıştır. Çalışan odaklı yeni nesil ofislerin tasarımları da bu trendi yansıtmaktadır.

Ofis mimarisi nedir?

Ofis tasarımı, her iş yerinde ilk olarak bir masa ve sandalye ile başlayan bir mobilya serüvenidir. Amaç iyi bir tasarım ile verimli ve kullanılır çalışma alanları yaratmaktır. Ofis projelerinde iş yerinin içindeki bölümler tek tek ele alınarak, her bir birim için çalışma işlevine göre dizayn edilmelidir.

İç mimarlık hizmeti veren firmalar için ofis projeleri, çalışma verimini arttırmak için önemlidir. Ofislerde çalışan insanların konforu ve mutluluğu sağlandığında verimli çalıştıklarına inanılmaktadır. Ayrıca seçilen mobilya ve aksesuarların ofis amacına uygun olması da iş verimini arttırıcı bir etken olarak sayılır. İç mimarların tasarladıkları ofis projelerinde mesai tamamlamayı değil, orada olmaktan mutluluk duyan çalışan insan modeli oluşturulmak istenir.

Ofis iç mimarisinde amaç nedir?

Amaç; farklı zevk ve tarzlara sahip insanlara hitap edebilecek bir şekilde aynı zamanda kullanışlı ve rahat bir ofis ortamı tasarlamaktır.

İç mimarlık; ev ve ofis için en güzel dekorasyon ve tasarımların seçimini yapan uzmanlık alanıdır. Bu alanda hizmet veren iç mimarlık firmaları ev ve iş yerleri için farklı dekorasyon ve mobilya çözümleri ile öne çıkmaktadır. Ofis tasarımları, iç mimarlar tarafından birçok etken göz önüne alınarak tasarlanmaktadır. Ofis projelerinde firmanın imajını ve tarzını yansıtmak gerekmektedir. Bunu yapmak için de iç mimarlar detaylı bir inceleme yaparlar. Ofis içindeki sekreterya, muhasebe, personel alanı, varsa yemek alanı, çoklu çalışma alanı, yönetici ve müdür odaları için gereken tüm ofis mobilyaları, zemin malzemesi ve ışıklandırma gibi ürünler ihtiyaç doğrultusunda seçilmektedir. Ofis tadilatında çalışan sayısı ve bölümleri ile başladığında, mimari projelendirme iş yerini verimli bir şekilde kullanılır hale getirecektir. İyi ve verimli bir çalışma alanı yaratılması için iç mimar desteği alınmalıdır. Ayrıca görünüş olarak da daha estetik ve ergonomik olmaktadır. 

Ofis dekorasyonunda iç mimar ne yapar?

Önce şirketin istekleri doğrultusunda ve yapılan mekân incelemesi sonucunda, gelişen teknolojiden de yararlanılarak bilgisayar programları ile çizim yapılarak tasarım ortaya çıkarılır. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise, deneyimli ve bilgili iç mimarlar gerekli tadilat ve dekorasyon işlemlerini yaptıktan sonra projeyi bitirmektedirler.

Ofis projeleri alanında iç mimarlık hizmeti veren profesyonel firmalar tercih edilmektedir. Firmanın ofis türüne uygun olarak bulduğu çözümler nedeniyle çalışma alanlarında yüksek verimlilik ve konfor sağlanmaktadır. Kullanılan kaliteli ve farklı malzemeler ofis tasarımlarında önemli rol oynamaktadır. Ofisin yapısı, iç dizaynı, kullanışlı olması ve görüntüde şık olması iç mimarlık alanına girmektedir. Ofis tasarımlarının iyi bir şekilde yapılabilmesi verilerin toplanması ve bunların iyi değerlendirilmesine bağlıdır. Mekânın daha verimli kullanılabilir hale getirilmesi ve mobilya tarzı eşyaların nasıl yerleştirileceği konusunda yine en iyi hizmeti iç mimarlar vermektedir. İç mimarların kullanışlılık ve konfora verdikleri önem sayesinde ofislerde verimlilik artmaktadır.

ofis projeleri - ofis tasarımları - ofis dekorasyonu - ofis proje uygulamaları - ofis proje fiyatları