Televizyon Dekoru, TV Stüdyo Dekoru


Daha şık ve tasarımı daha ön plana çıkartılmış televizyon dekoru, tv stüdyo dekoru tasarımını sizler için biz yapıyoruz..

Televizyon dekoru, TV stüdyo dekoru konusunda neler yapıyoruz;

  1. Televizyon dekoru ve tasarımı
  2. Ofis tasarımları
  3. TV stüdyo tasarımları
  4. İç mimarlık hizmetleri
  5. Tiyatro ve sinema dekorasyonları
  6. Mimari animasyon hizmetleri
  7. Mobilya dekorasyon ve imalatı
  8. Mağaza ve showroom dekorasyon hizmetleri

Televizyon Dekoru (TV Stüdyo Dekoru)

İç mimarlık mesleği yaşadığımız alanın mobilyasından duvar rengine kadar tasarımını yapan ve bu tasarımı hayata geçiren meslek grubudur. İç mimarların tasarımını yaptığı alanlardan biri de aslında her gün gördüğümüz ve aşina olduğumuz televizyon dekorudur. Televizyon dekoru yani televizyon stüdyo dekoru, kendi grubunda alt alanlara ayrılır ve bunlar Açık Oturum Dekorları, Dizi Film Dekorları, Haber Derkorları ve Konser Dekorları olarak ayrı ayrı incelenebilir. Her bir alt alanın kendine özgü bir konsept fikri bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere televizyonlarda gördüğümüz stüdyo dekorları ve tasarımları hakkında bilgi vereceğiz. 

İç mimarlar ilk etapta proje geldiğinde bir analiz sürecin girerler ve kendilerinden istenenin ne olduğunu anlamaya çalışırlar. Bu sürecin verimliliğine göre ortaya çıkan tasarım da o kadar başarılı olmaktadır. Analiz sürecinde karşılıklı konuşmalar yapılır ve talep anlaşıldığında tasarım sürecine geçilir. Bu aşamada gerek kağıt üstünde gerekse bilgisayar ortamında çizimler yapılır ve tasarım ana hatlarıyla oluşturulur. Bu süreçte mimarlar, mühendisler ve grafik tasarımcılar gibi birçok meslek grubuyla işbirliği içinde çalışma yürütülmesi projenin başarı ve kalite oranını artıran önemli bir faktördür. Proje çizildikten ve tasarım oluştuktan sonra geriye kalan ise kullanılacak malzemelerin belirlenmesi ve tasarımın hayata geçirilmesi aşamasıdır. Tüm bu aşamalar televizyon stüdyo dekorlarında da gerçekleştiririr. Konsepte göre ayrı tasarımları oluşturan bu alt alanlar; Açık Oturum Dekorları, Dizi Film Dekorları, Haber Dekorları ve Konser Dekorları’dır. Her birinin ayrı alt alanlar oluşturmasının sebebi her birinin ayrı konsepte sahip olmasıdır. İç mimarlıkta 4 temel konsept vardır. Bunlar; Bağımsız Konsept, Basit Konsept, Orta Düzey Konsept ve Üst Düzey Konsept olarak adlandırılmaktadır. Bağımsız Konsept, mekanda bulunan malzemelerin birbiriyle uyum sağlamasının yeterli olduğu konsept şeklidir. Basit Konsept, mekanın genel hatları ile kurgulanmasının nasıl olduğu ile alakalı bir kurgu biçimidir. Orta Düzey Konsept, mekandaki ışık, malzeme ve renk kurgularının bir aradaki uyumunu ve oluşturduğu bütünü dikkate alan konsept biçimidir. Üst Düzey Konsept biçimi ise mekanın ötesinde olmayı planlayan; sadece orta düzey konseptte olduğu gibi malzeme, ışık ve renk kurgularını bağlı olmayıp tüm bu konseptin içeriğindeki objelere kadar olan uyumunu temel prensip olarak kurgulayan konsept şeklidir. Yani üst düzey konsept diğerlerinden farklı olarak sadece mekansal değil aynı zamanda ürünsel de bir kurguyu içinde barındıran konsept şeklidir. Tam da bu noktada konseptler önemlidir; çünkü televizyon dekorunun her birinin kendine özgü konsept şekilleri bulunmaktadır. Örnek verecek olursak, Açık Oturum dekoru açık oturumların konusuna, kitlesine, katılımcılarına göre değişkenlik gösteren, firmanın isteğine göre analiz sürecinden geçip tasarım oluşturulan ve nihayetinde mekan ve obje dağılımını göz önünde bulundurarak oluşturulmuş bir konsept ile kaliteli ve efektif bir dekor haline gelir. Aynı şekilde dizi-film dekorları, haber dekorları ve konser dekorları da buna uygun tasarlanır. Çünkü her birinin farklı hikayeleri ve bağımsız gündemleri bulunmaktadır. Bu bağlamda aslında her tasarım yapının kendine özgülüğüne ilişkin olarak hayata geçirilmektedir. 

Özetleyecek olursak; iç mimarlık, yaşam alanlarımızı güzelleştirme ve bu alanlardan mümkün olan en yüksek verimi alabilmemiz için hayatımızı ve mekanlarımızı tasarlarlar ve kitle iletişim araçları içerisinde çok yaygın olarak varlığını sürdüren televizyon dekoru da (stüdyo dekoru) neredeyse her gün görüp aşina olduğumuz bu tasarım ve kurgu örneklerindendir. Televizyon dekorlarının her birinin farklı bir konsepte sahip olmasının sebebi ise sahip oldukları hikayelederdir.

televizyon dekoru - tv dekoru - stüdyo dekoru - tv dekoru tasarımı